Zestawy kołowe - osprzęt urządzeń transportujących

Opublikowany: wtorek, 08 marca 2016 // Wyświetlony: 167

Użyteczność wszystkich wózków magazynowych jest uzależniona od wielu aspektów, mających wpływ na ich budowę czy ostateczne wyposażenie. Istotne są nie tylko materiały, z których wykonano sam wózek, lecz również – rodzaj i jakość kół magazynowych, w które został wyposażony. Są one podstawowym elementem stanowiącym o funkcjonalności wózka, jego manewrowości oraz poręczności.

W koła magazynowe zaopatrzone są wszystkie typy wózków używane w magazynach, składach hurtowych oraz innych miejscach wymagających łatwych w obsłudze sprzętów transportujących. Na rynku dostępne są wózki opracowane do określonych prac i już zaopatrzone w stosowne do nich koła magazynowe, wielu dystrybutorów proponuje jednakże również dobór kół magazynowych do wózka odpowiednio do istniejących potrzeb kupującego.

W przypadku wybór kół magazynowych do istniejących potrzeb bierze się pod uwagę kilka aspektów, które mają ważny wpływ na ich stałą funkcjonalność.

Najważniejszą i podstawową informacją przy dopasowaniu kół magazynowych jest udźwig w wózka, który będzie w nie wyposażony, a końcowo – waga ładunku, który będzie z jego zastosowaniem transportowany. Opisanie koniecznej nośności zestawów kołowych odbywa się na bazie ustalonego wzoru oraz z wzięciem pod uwagę pełnej liczby zastosowanych w wózku kół. W stosowanym w tej sytuacji wzorcu uwzględnia współczynnik bezpieczeństwa, w którym zastosowano odchylenia od warunków standardowych. Za normalne uznaje się warunki takie jak równe podłoże, prędkość ruchu, równomierne ułożenie ładunku, temperatura utrzymana mniej więcej na poziomie temperatury pokojowej.

Odrębnie od nośności należy przy wyborze zestawów kołowych pamiętać o temperaturze w otoczeniu na miejscu działania urządzenia. Jest to ważne szczególnie wówczas kiedy przekracza ona warunki normalne, a zwłaszcza gdy jest istotnie wysoka. Podobnie jest w przypadku bardzo niższych temperatur. Przy uwzględnianiu tego elementu dołącza się również aspekt temperatury powstającej wewnątrz koła magazynowego w efekcie tarcia podczas jego działania. Koła magazynowe dedykowane dla wysokich temperatur wymagają zastosowania określonych materiałów, ze względu na przyspieszone zużycie się bieżnika oraz związany z nim spadek nośności.

Zestawy kołowe muszą być również wytrzymałe na czynniki takie jak wilgotność oraz chemikalia. Korozja jest reakcją, która wolno niszczy stal, dlatego koła magazynowe dedykowane do takich warunków są zabezpieczane powłoką ochronną. Należy pamiętać jednak o tym, że warstwa chroniąca może w czasie używania urządzenia ulec zniszczeniu.

wstecz

Podobne artykuły:

 • Wytwarzamy pierogi z pierogarką

  Jednym z najprzyjemniej spożywanych dań obiadowych w naszym kraju są od lat, pierogi. Lubimy je w kilku formach i na pewno jeszcze przez wiele następnych lat będą one często stosowane w przypadku jedzeń obiadowych. Nie ma się czemu dziwić – są ...
 • Zakup roślin

  Hodowcy roślin bardzo cenią sobie dobre sklepy, których mogą zakupić wszystko do swoich ogrodów, począwszy od samych nasion i roślin skończywszy na środkach pielęgnacji. Każdy z miłośników roślin przykłada dużą wagę do zakup&oacu...
 • Malowanie proszkowe w przemyśle

  Wyjątkowo dobrym sposobem na pomalowanie w sposób trwały przestrzeni metalowych jest malowanie proszkowe. To świetna od lat technologia, jaka poprawia się z roku na rok i mamy do czynienia z coraz nowocześniejszym sprzętem i używanymi do malow...
 • Drzwi antywłamaniowe

  Nie od dziś wiadomo, że dla każdego człowieka poczucie bezpieczeństwa jest niezwykle ważne. Tą potrzebę zawarł nawet Maslow, w swojej słynnej już piramidzie potrzeb. Każda jednostka społeczna w momencie gdy nie czuje się bezpieczna odczuwa silny dysk...